e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. | тел.: +38‎0 48 770 30 33; +380 68 735 22 67; +380 50 683 38 89

В Україні незабаром введуть заборону на діяльність фінансових пірамід

В Україні незабаром введуть заборону на діяльність фінансових пірамідПочинаючи з розпаду радянського союзу по теперішній час в Україні активно вели свою діяльність різного роду фінансові піраміди. Досить лише згадати всім відомий МММ початку 90-х, наслідки якого досі відчувають на собі мільйони українців. Однак такий гіркий досвід не завадив активній роботі багатьом різновидам фінансових пірамід, наприклад, придбання золота, дорогоцінних каменів, інших предметів розкоші, і навіть нерухомості через пірамідальну схему.

Проте термін існування таких пірамід становить кілька років, залежно від їх популярності, а потім настає розпад піраміди і як наслідок – сотні тисячі ошуканих «вкладників».

В даний час в Україні немає нормативно-правових актів, що регулюють діяльність фінансових пірамід, або ж їх забороняють.

Єдина згадка про фінансові піраміди міститься в п. 7 ч. 3 ст. 19 Закону України «Про захист прав споживачів», яким встановлено, що створення, експлуатація або сприяння розвитку пірамідальних схем, коли споживач сплачує за можливість одержання компенсації, яка надається за рахунок залучення інших споживачів до такої схеми, а не за рахунок продажу або споживання продукції, забороняються як такі, що вводять в оману.

Однак, у преамбулі цього Закону закріплено, що він регулює відносини між споживачами товарів/ послуг та виробниками продавцями товарів, виконавцями робіт і послуг.

У розумінні Закону України «Про захист прав споживачів» виробниками (продавцями) товарів та виконавцями робіт (надавачами послуг) – суб'єкти підприємницької деятеьности (тобто юридичні особи та фізичні особи-підприємці).

На практиці ж діяльність фінансових пірамід здійснюється без реєстрації юридичної особи або ФОП. Також фізичних осіб, які вносять свої кошти у фінансову піраміду, не можна вважати споживачами в тому значенні, що використовується у Законі України «Про захист прав споживачів».
З цього виходить, що норми Закону України «Про захист прав споживачів» не можуть бути застосовані до фінансових пірамід, оскільки їх організаторами і учасниками є суб'єкти, на яких не поширюється дія зазначеного Закону.

Таким чином, на поточний момент часу, діяльність фінансових пірамід через фізичних осіб законодавством не заборонена.

Однак, з 02 липня 2013 року очікує свого розгляду проект Закону України «Про заборону фінансових пірамід в Україні» №2700. Ініціатором даного законопроекту виступає Прем'єр-Міністр України М. Я. Азаров.

Згідно зазначеного проекту закону, фінансовою пірамідою є будь-які операції з фінансовими активами (грошові кошти, цінні папери, боргові зобов'язання та право вимоги боргу, що не відносяться до цінних паперів), які здійснюються фізичними або юридичними особами з метою отримання або можливості отримання вигоди для себе або інших осіб за рахунок перерозподілу активів інших осіб, зокрема без здійснення фактичної господарської діяльності.

Зазначеним проектом закону також вноситься відповідна стаття у Кримінальний кодекс України такого змісту:
«Стаття 1901. Фінансова піраміда

  1. Умисне створення умов для фінансової піраміди, пропозиція участі в ній або залучення (отримання) фінансових активів з допомогою фінансової піраміди - карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років.
  2. Ті ж дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, - караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
  3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони вчинені у великих розмірах або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем і мереж, систем електронних платежів, - караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з конфіскацією майна.
  4. Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, якщо вони вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна.

Примітка. Дії, передбачені цією статтею, вважаються вчиненими у великому розмірі у випадку, коли сума операцій з фінансовими активами в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; в особливо великому розмірі - у випадку, коли сума операцій з фінансовими активами в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.»

Таким чином, не тільки діяльність організаторів по створенню та управлінню діяльністю фінансової піраміди, а й діяльність будь-яких інших осіб (будь то учасники піраміди або інші особи) залучення фінансових активів є злочином.

Зазначений законопроект 03.04.2013 був зареєстрований у Верховній раді України. 18.06.2013 року було отримано позитивний висновок профільного комітету, який рекомендує Верховній раді прийняти цей законопроект повністю.

02.07.2013 року законопроект був переданий у Верховну раду України для призначення до слухання. В даний момент законопроект ще не розглянуто. Однак враховуючи те, що законопроект ініціював Кабінет Міністрів України, майже з 100% вірогідністю він буде прийнятий вже восени цього року. Відстежити проходження законопроекту можна за наступним посиланням: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=47620

Таким чином, як можливі дії по створенню і управлінню фінансовою пірамідою, так і можливі дії учасників фінансової піраміди по залученню інших учасників з прийняттям вищевказаного закону будуть злочином на території України.

За вказані дії в Україні, вчинені з використанням систем електронних платежів, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з конфіскацією майна.

Юрист ЮК «Хільман і Партнери»
Віктор Ніколаєв